Bayi Olmadan Mutlaka Okuyun

bayi-olmadan-okuyunTürkiye’de 2000 yılının başına kadar bugünkü profesyonel anlamda araç temizlik, bakım ve koruma hizmetleri sunan modern işletmeler yoktu. Sadece oldukça iptidai şartlarda çalışan, personelin eğitimsiz olduğu, herhangi bir hizmet standardı olmayan, çoğunlukla Arap sabunu ve fırçayla araç temizleyen oto yıkamacı olarak lanse edilen markasız iptidai işletmeler vardı.

SONAX’ ın Türkiye Distribütörü Auton A.Ş. 2002 yılında piyasadaki bu boşluğu fark ederek modern bir görünüme sahip, bir marka altında çalışan, hizmet standartlarının uygulandığı, personelin ürün ve uygulama aldığı, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetine önem veren Profesyonel SONAX Car Care konseptiyle bu sektöre girdi. Bu sektörde büyük bir taleple karşılaştı. Her yıl 15-20 bayilik vererek bugün 100’e varan bayi sayısına ulaştı.

Dolayısıyla SONAX bugün Türkiye’de profesyonel anlamda yapılan araç detaylı temizlik, bakım ve koruma hizmetlerinin bir konsept içinde sunulduğu sistemin kurucusu konumundadır.

SONAX’ ın bu başarısının temelinde taviz vermeden uyguladığı bu sistem ve konsept yatmaktadır. Şöyle ki;

SONAX’ ın işletmelerinde sunulan her işin ve hizmetin bir tanımı ve standardı vardır.

  • Hizmet standartları
  • Fiyat standardı
  • Kalite standardı
  • Görsel standartları
  • İşletme standartları


Kaliteli hizmet bir sacayağı gibidir. Sacın bir ayağını ürün, bir ayağını bilgi ve diğer ayağını uygulama tekniği oluşturur.

SONAX işletmelerinde dünyanın en kaliteli ürünü, SONAX Akademi’de eğitim almış ustalar tarafından ve SONAX Alman Mühendisliğinin geliştirdiği teknikler kullanılarak ve SONAX standartlarının oluşturduğu konsept dahilinde kaliteli hizmet ifa edilir.

SONAX bu sayede Almanya’da bağımsız marka danışma kurulu tarafından Alman markalar car care sektöründe 2013 yılında “Yüzyılın Markası” seçilmiştir. Danışma kurulu SONAX’ ı, hiç kuşkusuz SONAX’ ın uzun yıllardır Almanya tüketicileri tarafından Almanya’nın en iyi markası seçilmesinin yanı sıra, çevreye ve insan sağlığına, halkla ilişkilere ve sosyal projelere verdiği önem ve yaptığı katkıları da göz önünde bulundurarak yüzyılın markası olarak tercih etmiştir.

Car care sektörü her geçen gün çok daha fazla gelişiyor. Son dönemde basında çıkan haberler de Car Care Sektörü’ nü 2010 ve sonrasındaki dönemin en gözde sektörleri arasında gösteriyor.

SONAX Genel Merkezi’ne gelen bayilik başvurularında da son dönemde ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. Bu da 2010 ve sonrası ile ilgili haberlerin ne derece doğru olduğunu daha şimdiden gösteriyor.

Car care karlı olduğu kadar yatırım masrafları da olan bir iş. Gelen birçok başvurudan da görüyoruz ki birçok işletmeci de yanlış kararlar, yanlış bilgilendirilmeler yüzünden ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Car care sektörü içinde yer almak isteyenler için çalışacakları, bayilik yapısı içine girecekleri şirketleri seçmeden önce dikkat etmeleri gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu maddeler dikkate alınmadan yapılacak olan yatırım sonucunda %100’e yakın oranlarda başarısızlık ve maddi zararla karşılaşabilirsiniz. Car care sektörüne girmeden önce görüştüğünüz şirketten aşağıdaki soruların karşılığını mutlaka alın;

Bayiliğini alacağınız şirketin menşeini araştırın. Sektör içinde birçok firma Almanya, Amerika, İtalya vb. menşeili marka olduğunu iddia etmesine rağmen maalesef bu söylemlerin birçoğu gerçeği yansıtmıyor. Firmanın gerekirse yurtdışındaki adres, telefon ve web adreslerini isteyin, internetten araştırma yapın, anlaşmaya çalıştığınız firmanın bu adreslerden resmi distribütör olup olmadığını öğrenin. Bu araştırma sonucunda Türkiye’de faaliyet gösteren ve yurtdışındaki büyük firmaların Türkiye Distribütörü olduğunu söyleyen birçok firmanın bu söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını, yurtdışında böyle bir şirketin olmadığını göreceksiniz.

Görüştüğünüz kişilerin görevini ve yetkisini öğrenin.

Bayiliğini alacağınız şirketin grubu içindeki car care ağırlığını inceleyin. Birçok şirket yan iş, ek iş olarak sadece ürün satmak için bu car care sektörüne giriyor, girmeye çalışıyor. Amaç sadece ürün satmak olunca da yaptığınız yatırım sadece bu şirketlere para kazandırıyor, sizin içinde ciddi bir zarar olarak kalıyor.

Görüştüğünüz firmanın mutlaka web sitesini inceleyin. Web sitelerinin uzantılarının com.tr olmasına özellikle dikkate edin. Bu çalışacağınız firmanın kurumsallığını gösterecektir.

Değişen kanunlarla birlikte ürünler için de ciddi yaptırımlar geliyor. Görüştüğünüz şirketlerin ISO 9000, TÜV gibi dünya standartlarını sağlayan sertifikaları mutlaka isteyin. Türkiye’de bu sertifikaların sahtelerinin de çok kolay olarak yapıldığı düşünüldüğünde ürün ambalajları üzerinde de bu sertifikaları isteyin.

Çalışacağınız firmaların mutlaka ürünlerini görün. Anlaştığınız firmanın size sadece bir tabela mı yoksa gerçek bir sistem mi satmaya çalıştığını öğrenmek için ürünlerin üretim yerini öğrenin. Yasal olarak üretilen her ürünün üzerinde mutlaka üretim yeri detaylı olarak yazılmak zorundadır.

Çalışacağınız firmanın son 1 yıllık reklam çalışmalarını inceleyin. Yaptığı kampanyaları sonuçları ile öğrenin.

Bayiilik sirkülasyonunu inceleyin. Kısa süre içinde 10 bayi olan bir şirketin bir süre sonra 100 bayiiye ulaştığını yine kısa süre sonra bayii sayısının yarı yarıya azaldığını görebilirsiniz. Bu değişim de size şirketin yapısı ile ilgili sağlıklı bir bilgi verecektir.

Dünya ve Türkiye’deki partnerlerini inceleyin. Hangi firmalarla ne derece işbirliği yapıldığı da belirleyici olacaktır. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta çok fazla alanda çalışan firmaların diğer alanlardaki işbirliğini car care sektörü içinde göstermeye çalışması, buna dikkat etmek lazım.

Ürün portföyünü mutlaka inceleyin. 3-5 kalem ürünle bu sektörde çalışamaya çalışan firmalar var. İç ve dış uygulamada kullanılan tüm ürünleri anlaşma yapmadan önce görün.

Eğitim çalışmaları hakkında detaylı bilgi alın. Eğitim Müdürü ile görüşün.

Size sunulan paket içindeki tüm ürün ve aparatları inceleyin. Dokümanları inceleyin.

Ürünlerin konsantre derecesini inceleyin. Kullanımı ile ilgili detaylı bilgi alın.

Yurtdışından gelen eğitmenlerin periyodu ile ilgili bilgi alın.

Ürün tedariği ile ilgili garanti alın. Bugün 1,5-2 ayda ürün sevkiyatını ancak yapabilen birçok firma bu sektörde hayatını sürdürüyor. Ürünün sevkiyat süresi en fazla 1 hafta olmalı.

Ürünler galonla satılacaktır ve size teklifi de böyle yapılacaktır ama galonların litresini mutlaka sorun. 2 litrelik galonda var 25 litrelik galonda.

Bu maddeler ışığında yapılacak olan bayilik anlaşmaları size her anlamda ciddi kazanımlar getirecektir. Dünya çapında bir firmanın kendi bölgeniz içinde Bölge Bayiliği’ ni almış olacaksınız çünkü. Ancak bu maddelerin sağladığı gerekler karşılanmıyorsa car care sektörü için yapacağınız girişim sonuçsuz kalacak, yaptığınız masraflar boşa gidecektir.

Başarılı ve bol kazançlı yatırım yapmanız umudumuzla...

Bölgenizde verilecek tek SONAX bayiliğini almak için geç kalmayın!

Başvuru için: Web sitemizde bulunan “Bayi Başvuru Formu”nu doldurabilir, info@sonax.com.tr adresine mail gönderebilir veya 0216 527 75 03 numaralı telefondan başvurunuzu yapabilirsiniz.

SONAX Türkiye Genel Distribütörü | AUTON A.Ş.

DUYURULAR

sonax-ucretsiz-danisin

sonaxshop

sonax-boya-koruma

sonax-garanti-belgesi

taklit-sonax

bayimiz-olun

musteri-aydinlatma-1
sifir-otomobiller-1
cam-film-folyo-kapmlama-1
kampanyalar-1
yeni-urunler-1
en-yakin-sonax-1
en-yakin-cam-1
fiyat-listeleri-1
kalite-belgeleri-1
oda-sonaxta-1
uzmana-danisin-1
3sonax-tv
bayi-giris