Aracınızın elle ve süngerle yıkanmasını neden tercih etmelisiniz?
Aracın saatteki hızı 80 km hıza ulaşınca araç yüzeyi ile hava basıncı arasında zıt yönde bir akım oluşur. Bu akım aracın yüzeyinde elektromanyetik bir alan yaratır. Bu suretle söz konusu oluşan elektro manyatik kuvvet, tıpkı bir mıknatıs gibi aracın yüzeyine çarpan mikro toz zerreciklerini inanılmaz bir çekim kuvvetiyle yüzeye çeker ve yapıştırır. Böylece boya yüzeyinde yoğun bir kir tabakasının oluşmasına neden olur. Boya yüzeyine yapışan bu zerrecikler basınçlı su ile asla temizlenemez. Örneğin; bir aracı sadece basınçlı su ile yıkadığınızda kaba kirlerin akıtıldığını ama boya yüzeyinin hala kirli ve mat olduğunu görürsünüz.

Bunun nedeni boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen toz zerrecikleridir. Toz zerrecikleri ışığı emer ve yansımasına engel olur. Işığı yansıtmayan boya mat görünür. Araç yüzeyinde oluşan elektromanyetik çekim gücü ile boya yüzeyine yapışan toz zerreciklerini söküp atmanın en iyi yöntemi yüzeyin sünger ve şampuan ile yıkanmasıdır, şampuan yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Sünger ise elle uygulanan basınç ve süngerin gözeneklerindeki sürtünme sayesinde toz zerreciklerini kolayca söküp temizler. Cilalı şampuanı önermemizin sebebi ise hem boya yüzeyinde yapışan tozların yumuşamasında ve sökülüp atılmasında yardımcı olur, hem de temizlenen yüzeye toz zerrecikleri yerine bu kez şampuanın içindeki cila zerrecikleri yapışır ve boya yüzeyinde ışığın daha kuvvetli yansımasını sağlayarak göz kamaştırıcı bir parlaklığa yol açar.

Aracınızın köpükle yıkanması neden sakıncalıdır?
Hızdan kaynaklanan elektromanyetik çekim gücü ile (mıknatıs) boya yüzeyine yapışan tozlar ancak süngerle yine güç uygulanıp ovalanarak tam anlamıyla temizlenebilir. Köpükle yıkamada, boya yüzeyine yapışan mikro toz ve kir zerreciklerini söküp atabilmek, köpüğün yeterli oranda kir sökücü aktif maddeleri içermesi gerekir. Ancak bilimsel standartlara göre üretilmeyan kimyasal içerikli, doğru formüle edilmeyen merdiven altı olarak tanımlanan ürünlerde kullanılan aktif maddeler, kiri sökerken aracın vernik ve boya yüzeyinede zarar verebilir. Türkiye’de aracların temizlik, bakım ve korunmasında kullanılan ürünlerde herhangi bir denetim olmadığı hususu göz önüne alındığında, köpükle yıkama işinde çok dikkatli olmanın gerektiğini öneriyoruz.

Aracınıızın fırça ile yıkanmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü;
* Fırça kılları, hızdan kaynaklanan elektromanyetik çekim kuvvetiyle boya yüzeyine mıknatıs etkisiyle yapışan mikro tozları tamamen almaz.

* Fırça kılları boya yüzeyinde kılcal çiziklere yol açar. Fırçayla yıkanma devam ettikçe bu çizikler zamanla tüm boya yüzeyini kaplar, boya yüzeyindeki kılcal çiziler ışığın yansımasına engel olduğu için boyanın mat, zayıf ve eski görünmesine neden olur.Kaldı ki fırça ile kontrollü temizlik ve ovalama yapılamadığından fırça darbeleri kaportaya ve boya yüzeyine zarar verebilir. Boya parlatma ve koruma işlemi yapılan aracın fırça ile yıkanması halinde koruma tabakası zedelenir ve korumayı yok eder.

 

 

 

DUYURULAR

sonax-ucretsiz-danisin

sonaxshop

sonax-boya-koruma

sonax-garanti-belgesi

taklit-sonax

bayimiz-olun

musteri-aydinlatma-1
sifir-otomobiller-1
cam-film-folyo-kapmlama-1
kampanyalar-1
yeni-urunler-1
en-yakin-sonax-1
en-yakin-cam-1
fiyat-listeleri-1
kalite-belgeleri-1
oda-sonaxta-1
uzmana-danisin-1
3sonax-tv
bayi-giris