PASTA CİLA BOYA KORUMA DEĞİLDİR!

Uygulamada hemen hemen her yıkamacıda hemen hemen her yetkili ve yetkisiz araç servislerinde, oto sanayi sitelerindeki boya atölyelerinde yapılan pasta & cila uygulaması, işi bilmeyen müşterilere boya koruma olarak tanıtılmakta ve satılmaktadır. Oysa gerçekte tamamıyla farklı uygulama çünkü pasta & cila uygulaması adından anlaşılacağı üzere önce boya yüzeyindeki hasarlı bölgelerin agresif pasta (veya bazen zımpara) ile giderilmesi sonrada silikonlu cila ile parlatılmasını içeren basit iki aşamalı bir işlemdir. Aslında boyaya zarar verir endişesiyle çoğunlukla pasta dahi yapılmaz. Sadece silikonlu cila ile boya parlatılır. Ciladaki silikon aracın boya yüzeyindeki tüm inatçı kir ve lekeler ile çizikleri kaplar, yüzeyi inanılmaz parlatır. Işık vurunca silikon ışığı yansıttığı için boya yüzeyi ışıl ışıl deyim yerindeyse cillop gibi olur. Ancak silikon kalıcı değildir. Bir ve ya en fazla iki yıkamadan sonra silikon yüzeyden silinir ve gider. Araç eski haline geri döner. Müşteri hayal kırıklığına uğrar. Uygulamada işin gerçekte uzmanı olmayanların boya koruma adı altında yaptığı işin aslı budur. Avrupa’da örneğin yetkili servislerde (BMW, MERCEDES, VW, FORD, RENAULT vb.) boya koruma işi servis konsepti içinde yer almadığı halde TÜRKİYE’DE hemen hemen her serviste boya koruma işi yapılıyor. İşin uzmanı olmayan gerçekte boya koruma eğitimi ve ürünlerine sahip olmayan yerlerde yapılan iş aslında yukarıda anlatıldığı gibi gerçekte bir pasta & cila uygulamasıdır. Kanmayın şöyle ki;

boya koruma hurafeGERÇEK BOYA KORUMA NEDİR? SONAX’TA NASIL YAPILIYOR?
SONAX Uygulama merkezlerimizde gerçek boya koruma işlemi dört ayrı aşamadan oluşur.  İlk aşamada SONAX Car Wash uygulaması yapılan araç önce boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen zift-katran, ağaç reçineleri, endüstriyel ve kimyasal tozlar (demir ve diğer metal tozları, kireçli su lekeleri ve partiküller) ile yabancı boya maddeleri gibi inatçı kir ve lekelerin niteliğine göre geliştirdiği ürünler sayesinde, boya ve vernik yüzeyine zarar vermeden mükemmel temizlenir.


Aracın boya ve vernik yüzeyindeki dış etkenler, yanlış yıkama ile pasta cila uygulamaları vb. nedenlerle çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonu oluşur. Bunlar ışığı kırdığı için boya yüzeyini deforme eder ve matlaştırır. İkinci aşama olarak, çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonu aracın boyasına ve çiziklerin derinliklerine göre SONAX Alman ürün mühendislerinin çiziklerin niteliğine göre geliştirdiği nano teknolojik ürünler ve uygulama tekniği ile profesyonel ustaları sayesinde boya ve verniğe zarar vermeden giderilir.


Üçüncü aşamada ise yüzeyi tüm yabancı maddelerden temizlenen çizikleri giderilen boya yüzeyi önce SONAX’IN kontrol spreyi ile hare ve çizik yönünden kontrol edilir. Emin olunduktan sonra SONAX’IN bu iş için geliştirdiği nano boya parlatma cilaları ile mükemmel parlatılır, ilk günkü gibi göz kamaştırıcı parlaklığına kavuşturulur. Yeni nesil cilaların silikonsuz yapısıyla hareler kesin olarak giderilir.


Son olarak yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri giderilen göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyinin parlak görünümünün uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için, 4. Aşama olarak boya koruma işlemi uygulanır. SONAX Nano Lack Protect (236000) içerdiği silikonsuz Nano cila partikülleri sayesinde aracın vernikli boya yüzeyine yapışarak yüzeyde 14 mikron kalınlığında şeffaf, sert ve parlak bir koruma katmanı oluşturur. Boya yüzeyini kaplayan bu koruma katmanı, en az 12 ay ve ya Premium boya koruma 18 ay yüzeyde kalır ve aracın boya yüzeyini bu süre içinde UV güneş ışınlarından, nem, toz vb. doğal çevre şartlarının yanı sıra endüstriyel ve kimyasal atık kir ve lekelerden korur. Çiziklere karşı dayanıklılık sağlar. Boyanın her yıkamadan sonra uzun süreli parlaklığını muhafaza eder. SONAX Uygulama Merkezlerinde özellikle uygulama nano boya koruma nano teknoloji ürünler kullanılarak yapılıyor.

BOYA KORUMA BOYANIN ÇİZİLMESİNİ ÖNLERMİ?

Bilindiği üzere çiziğe neden olan maddenin sertliğine göre her materyal çizilebilir, en sert materyal cam bile çizilir. Dolayısıyla aracın orijinal boya yüzeyi de nasıl çiziliyor ise, bu yüzeyi kaplayan boya koruma verniği de çizilir, çizilmez değildir. Çizilmeyen hiçbir boya koruma yoktur. Her kim boya koruma çizilmez diyorsa gerçeği saklıyor demektir.
Koruma çizilir ancak çiziğin derinliğine göre çiziğin boyaya geçmesini önler yani kendisi çizilir, dolayısıyla altındaki boyayı korumuş olur. Başka bir deyişle üzerinde koruma olmasaydı boya çizilecekti onun yerine koruma çizilmiş oluyor gerçek budur.

 

 

 

 

 

DUYURULAR

sonax-ucretsiz-danisin

sonaxshop

sonax-boya-koruma

sonax-garanti-belgesi

taklit-sonax

bayimiz-olun

musteri-aydinlatma-1
sifir-otomobiller-1
cam-film-folyo-kapmlama-1
kampanyalar-1
yeni-urunler-1
en-yakin-sonax-1
en-yakin-cam-1
fiyat-listeleri-1
kalite-belgeleri-1
oda-sonaxta-1
uzmana-danisin-1
3sonax-tv
bayi-giris