SONAX HYBRID BOYA TEMİZLEME PARLATMA VE KORUMANeden Sonax Hybrid Boya Koruma?

Sonax Hybrid Boya Koruma , az yıpranmış ve yüzeyinde kılcal çizikler bulunan boya yüzeylerine uygulanır ve kullanılan ürünler az yıpranmış ve yüzeyinde kılcal çizikler bulunan boya yüzeyleri için uygundur.

Bunun dışında boya yüzeyinde yüzeysel ve derin çizikler bulunan ve yıpranmış boya yüzeyli araçlara , nano veya Ceramic Coating boya koruma işlemi uygulanmalıdır.

Sonax Hybrid Boya Koruma; Sonax'in Nano teknoloji Hybrid ürünleri ile uygulanan bir korumadır. Yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, kılcal çizikleri ve harelenmeleri gideren, göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyine, ilk günkü görünümünün uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için uygulanan koruma işlemidir.

Sonax Hybrid Boya Koruma uygulamasıyla aracınızın boya yüzeyindeki kılcal çizikleri giderilir, parlatılan yüzeyi Sonax'in wax içermeyen, vernik esaslı "Hybrid Teknolojisi Polymer Netshield" ürünü ile koruma altına alınır. Organik ve inorganik bileşenleri sayesinde yüzeyde güçlü, uzun süreli, parlak, ipeksi 6 mikron kalınlığında bir kalkan oluşturur.

Bu uygulamayla aracınızın vernik ve boya yüzeyini nem, güneş, toz gibi dış etkenlere karşı (vernikle) kaplanmış gibi bir koruma sağlanır. Otomobilinizin 6 ay boyunca her yıkamadan sonra parlaklığının devam etmesini sağlar.

Sonax'in su bazlı çizik giderici, boya parlatıcı ve Hybrid teknolojinde üretilmiş boya koruyucu ürünleri kullanılarak yapılan boya koruma işlemidir. 4 aşamadan oluşur.

1. Boya Yüzeyinin İnatçı Kir ve Lekelerden Temizlenmesi
Sonax'in yıllardır süren arge çalışmaları sonucunda kir ve lekelerin niteliğine göre geliştirdiği ürünler sayesinde, aracın boya yüzeyine yapışan inatçı lekeler (su ile gitmeyen zift katran, ağaç reçineleri, endüstriyel kimyasal tozlar ve yabancı boya maddeleri gibi) boya ve vernik yüzeyine zarar vermeden temizlenir. Boya yüzeyinin yabancı maddelerden mükemmel temizlenmesi cila ve korumanın alt yapısını oluşturması bakımından çok önemlidir.

Toz ve Lekeler İçin Çözümler:

İıısaat Boya Süprüntüleri ve Çimento Tozları
Araç boya yüzeyine yapışan tüm iç ve dış cephe inşaat süprüntüleri, boya sıçramaları, kireç tozları ve partikülleri gibi maddeler Sonax'ın geliştirdiği ürünle boya yüzeyine zarar vermeden temizlenir.

Endüstriyel ve Kimyasal Tozlar

Araç boya yüzeyine yapışan endüstriyel tozlar (demir ve diğer metal tozları, kireçli su lekeleri ve partiküller) kimyasal tozlar ve boyalar (vernik, diğer boya partikülleri) Sonax'ın bu nitelikteki toz ve partiküller için üretmiş olduğu Sonax ürünü ile temizlenir.

Ağaç reçinelerinde bulunan ürik asidin otomobillerin boyasında ciddi tahribata yol açtığı saptanmıştır. Araç yüzeyinde oluşan ve boya yüzeyine yapışan ağaç reçineleri, su ile yıkanarak çıkarılamaz. Sonax'ın bunun için özel olarak geliştirdiği özel olarak ürünü ile Sonax Uygulama Merkezlerinde tüm ağaç reçineleri boyaya zarar vermeden kolayca temizlenir.

Katran ve Zift Lekeleri

Katran ve zift lekeleri petrol bazlı lekelerdir. Araç yüzeyinde uzun süreli kalması boya ve vernikte kalıcı leke oluşmasına neden olabilir. Araç yüzeyine yapışan tüm zift ve katran gibi kimyasal kirler su ile yıkanarak çıkarılamaz. Bunun için Sonax'ın üretmiş olduğu ürünü kullanılarak boya yüzeyine zarar vermeden temizlenir.

Böcek Lekeleri
Hareket halindeki araç yapışan sinek ve böceklerin oluşturduğu lekeler, zaman ve çevresel etkilere bağlı olarak asit etkisi oluşturur. Araç yüzeyine zarar verir. Sonax ürünü ile araç camına, boyasına, krom ve plastik akşamlara zarar vermeden temizlenmesini sağlar.

Kus Dışkıları
Kuşların dışkılarında bulunan ürik asit otomobillerin boyasında ciddi tahribata yol açar. Dışkıdaki ürik asit ile sodyum ve potasyum tuzları, çevresel etkilere bağlı olarak (yakıcı güneş vb.) yaklaşık bir saat sonra verniği ardından da boyayı yakmaya başlar. Kızgın güneş altında boya yüzeyinde kuruyan kuş pisliği, iki gün içinde boyayı tamamen yakar. Sonax Nano Koruma boya yüzeyini bu tür deformasyonlara karşı koruma süresini uzatır.
Dikkat: Kuş dışkılarının boya yüzeyinde uzun süre kalması ve kurumasına izin vermeyin. Kurumadan önce ıslatılarak yumuşak bir bezle silinmesi tavsiye edilir.

2. Çizik Giderme
Aracın vernik ve boya yüzeyindeki fiziki dış etkenler, yanlış yıkama ile pasta cila uygulamaları vb. nedenlerle kılcal çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonu oluşur. Bunlar ışığı kırdığı için boya yüzeyinin matlaşmasına sebebiyet verir.

Sonax Alman mühendislerinin çiziklerin derinliklerine özel geliştirdiği ürünler, uygulama teknikleri sayesinde boya yüzeyinde oluşan kılcal çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonları, boya ve verniğe zarar vermeden giderilir.

Çizik Giderici Çözümler:
Sonax'ın çiziğin derinliğe göre geliştirdiği çizik giderme ürünleri ve tekniği kullanılarak aracın vernik yüzeyinde oluşan kılcal çizikler, boya yüzeyinde oluşan yoğun ve derin çizikler aracın orijinal verniğine ve boyasına zarar vermeden mükemmel bir şekilde giderilir.

Ancak ,Bu boya koruma işleminde kullanılan ürünler yalnızca boya yüzeyindeki kılcal çizikleri gidermek ve bu tip az yıpranmış boya yüzeylerine koruma yapmak için seçilmiştir.

1.Vernik Yüzeyindeki Kılcal Çizikler
Aracın boya yüzeyindeki kılcal çiziklerin tamamı Sonax'ın Hybrid teknoloji yeni nesil cila ürünü ve çizik giderme tekniği sayesinde tamamen giderilir. Kılcal çizikler Boya yüzeyinde çok ince bez çizikleri gibi göze çarpan dairesel görünümlü çiziklerdir. Bu çiziklerin pratik tanımlaması şöyledir.

Bu çizikler parmak ucuyla dokunarak kesinlikle hissedilemez gözle bile çok zor görünür.Ancak gözle gün ışığında dikkatli bakıldığında vernik yüzeyinde dairesel görünümlü harelerden ve sac kılı inceliğinde çiziklerden oluşan ve boyanın matlaşmasına yol açan çizikler kılcal çizik olarak tanımlanmaktadır.

2. Hare Giderme ve Boya Parlatma
Yüzeyi tüm yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri giderilen boya yüzeyi, önce Sonax'ın kontrol spreyi ile hare ve çizik yönünden kontrol edilir. Emin olduktan sonra Sonax'ın bu işlem için geliştirdiği mükemmel boya parlatma cilaları ile ilk günkü gibi göz kamaştırıcı parlaklığına kavuşturulur.

Yeni nesil cilaların silikonsuz yapısı ile hareler kesin olarak giderilir.

2.1. Boya Yüzeyindeki Hareleri Giderme
Yıpranmış boyalarda, yanlış cila ve polisaj uygulamaları sonucu boya yüzeyinde oluşabilecek hare ve hologramları Sonax'ın hare ve hologramları geliştirdiği Hybrid cila ürünü ile kolayca giderilir.

Su bazlı ve partikül çapları küçülterek imal edilmiş bu ürün ile boya yüzeylerinde ısınma en alt seviyeye indirilerek kolay ve uzun süreli çalışma ve yüzey kalitesi sağlanır. Boya yüzey nemliliği hiç azalmadığından hologramsız ve haresiz yüzeyler elde etmek çok hızlı ve kolaydır.

2.2. Boya Koruma Öncesi Çizik Ve Hologram (lıare) Kontrol Spreyi
Çizik, hologram, hare kontrolü ve boya koruma öncesi kullanılan yüzey temizlik spreyi, boya parlatma aşamasına geçmeden evvel yüzeyin son bir kez daha temizlenerek kolay kontrol edilmesi sağlanır. Yaptığımız çizik giderme, parlatma işlemlerindeki kalite kontrolünde kullanılan yüzey temizlik ürünüdür.

Sonax Kontrol spreyi sayesinde hem giderilemeyen çizikler varsa tespit edilir hem de cila yüzeyi son bir kez daha temizlenerek yüzey parlatma ve korumaya hazır hale getirilir. Böylece Sonax'ın boya koruma ürünlerinin yüzeye mükemmel yapışması sağlanır.

2.3. Boya Parlatma
Boya yüzeyindeki çizikler tamamen giderildikten hologram spreyi ile son kontrolü yapıldıktan sonra Sonax'ın bu iş için geliştirdiği profesyonel cila ürünleriyle uygulanarak boya yüzeyi ilk günkü göz kamaştırıcı parlaklığına kavuşturulur.

3. Boya Koruma (Soııax Hybrid Boya Koruma)
Yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri giderilen ve göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyinin parlak görünüme ulaşması ve uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlerden korumak için 4. aşama olarak boya koruma işlemi uygulanır.

Sonax'ın Hybrid koruma teknolojisi ile ürettiği "Polymer Netshield" koruma ürünü uygulanarak yapılan bir koruma işlemidir. Ürün wax içermez. Organik ve inorganik bileşenleri sayesinde yüzeyde güçlü, uzun süreli, parlak, ipeksi 6 mikron kalınlığında bir kalkan oluşturur.

Boya yüzeyini UV güneş ışınlarından, nem, toz vb. doğal çevre şartlarının yanı sıra su lekeleri ile kimyasal ve endüstriyel kir ve lekelere karşı mükemmel korur.

Her boya koruma uygulaması Hybrid Boya Koruma uygulaması değildir. Aracınıza Hybrid Boya Koruma Uygulaması yapılıp yapılmadığını nasıl anlarsınız?

Aracınıza yapılan boya koruma uygulaması Sonax Hybrid Boya Koruma uygulaması değilse boya yüzeyi kısa süre sonra matlaşır ve eski haline döner.

Başka bir deyişle boya yüzeyi 3-5 yıkamadan sonra matlaşır ve eski halini alırsa boya koruma yapılmadığı anlaşılır.
Koruma süresi 6 aydır.

İşlem Süresi: Aracın kirlilik ve boyutuna bağlı olarak ortalama 4 saat sürmektedir.