FORGOT YOUR DETAILS?

Neden Sonax?

60 yılı aşkın bir süredir SONAX markası, Almanya'da üretilen yüksek kaliteli otomobil bakım ürünleri için eşsiz bir kalite ile eşanlamlı olmuştur.

Hoffman Ailesi 11 Mayıs 1949 yılında, Almanya Neurburg’da şirketin temellerini atarken, Almanya araba sektörünün yakın gelecekte parlayacağını öngörmüştü. Bu sayede marka sonrasında ‘’SONAX’’ olarak yüzyılın markası seçilecek, ‘’Sona’’ markası altında kaliteli araç bakım ürünleri sunmaya başladı.

 

 

 Bütün tarihi boyunca pazarın ihtiyaçlarına duyarlı olan Sonax, günümüzde aracın manuel (el ile) iç ve dış temizliğinde ihtiyaç duyulabilecek bütün ürünlere sahiptir. Sonax’ın ürün yelpazesi aynı zamanda Profesyonel araç bakımı için gerekli temizleme ve bakım ürünlerini de kapsar.

 

 

 

Sanayi ve garaj kullanımı ve aynı zamanda mekanik otomobil bakımı için üretilen özel ürün serileri Sonax’ın ürün yelpazesini tamamlar.

Ürünlerin kaliteleri ve kabiliyetleri, yapılan birçok başarılı test ile tekrar tekrar kanıtlanmıştır ve Almanya’da, sürücüler arasında araç bakım kategorisinde en yüksek saygınlığa sahip marka seçilmiştir. Almanya’nın önde gelen araç bakım dergileri ‘’auto motor und sport’’ ve ‘’AutoBild‘‘ tarafından düzenlenen anketler de Sonax defalarca kazanan ilan edilmiştir.

Sonax birbiri ardına testlerde en yüksek puanları elde etmiş ve art arda defalarca‚ ‘‘Yılın En İyi Markası‘‘ unvanına laik görülmüştür.

 

 

 

Sonax’ın Almanya da yüzyilin markası seçilmesinin en önemli nedenlerinden biri de Sonax’ın sürekli inovasyon yapan bir şirket olması; yani teknolojisini sürekli yenilemesi pazarın ihtiyaçlarına göre yeni ürünler geliştirmesi ve üretmesidir.

 

 

 

 

Örneğin boya koruma ürünlerine baktığımızda 2000 yılından bu güne kadar gecen 17 yıllık sürede Sonax hem professiyonel hemde Ml.Ürünlerde cok sayıda yeni ürün geliştirmiş ve pazara sunmuştur. Prof. Ürünler arasında, Hard Wax, Extreem Paint Protect, Premium Class, Nano Paint Protect, Hybrid Net Shield ve hepimizin büyük bir keyif ve gurur duyduğumuz Sonax seramik kaplama ( SCC 36).

Sonax sadece ürünlerde değil, bu ürünleri hizmete dönüştürmede ve hizmet çeşitliliğini geliştirmede de bu inivasiyonu hayata geçirmiştir. Örneğin boya koruma hizmetlerimiz yeni geliştirilen ürünlere göre değişmiş, yeni boya koruma hizmet tanımları yapılmış, yeni boya koruma hizmetlerimiz Sonax müşterilerin hizmetine sunulmuştur. Bu noktada sizlerin de takdir edeceği üzere Sonax’ı rakiplerden ayıran en önemli farklardan biri her bir boya korumanın mutlaka kendi ismiyle anılan ürününün olmasıdır.

 

 

 

 

 

Öte yandan Sonax’ın yüzyılın markası seçilmesinin en önemli bir diğer nedeni Sonax markasının insan sağlığı ve çevreye verdiği önemdir. Örneğin bu nedenle son iki yılda profesyonel ürünlerin büyük bir kısmını su bazlı olarak üretilmeye başlamıştır.

 

 

 

Bütün Sonax ürünleri hala Almanya Bavaria’da, Donau nehrinin üzerindeki Neuburg şehirdeki merkezinde geliştirilir ve üretilir. Bu hala Almanya’da üretimin canlı olduğunun ve ‘‘Made in Germany‘‘ kalitesinin bir kanıtı olarak görülüyor.

Şirket, 100’den fazla ülkeye ihracat yapıyor ve 4. Jenerasyonlu bir aile şirketi olarak statüsünü korumakta. 370’den fazla çalışanı ile dünyanın ileri gelen araç bakım üreticilerinden bir tanesidir.

Sonax her zaman için köklerine bağlı bir aile şirketi olmuştur. Hızlı karar alma süreçleri, motive ve kararlı çalışanları ve inovasyon isteği ve yeteneği ile karakterize edilebilir. Bu nedenle markanın gelecekte de müşterilerini son derece tatmin edebileceğinden emin olabilir.

BOYA KORUMA FİLM NEDİR NİÇİN  YAPILIR 

POLİÜRETAN FİLMLER İLE  PVC FİLMLER ARASINDAKİ FARKLAR

 

Boya koruma  aracın filmi  aracın  boya yüzeyinin  sürüş esnasında maruz  kalabileceği   dolu, çakıl,  kum fırtınası  vb gibi darbelere ve sürtünmelere karşı yapılan ,boya yüzeyini korumak için  aracın komple veya darbelere en fazla maruz kalan tampon,kaput yan çamurluk ,marşpiyel,kapı açma iç kısmı ..vb. bölgelerinin  poliüeratan filmle kaplanması işlemidir.

Arac boya yüzeyinin  yukarıda sayılan nitelikteki darbelere karşı ancak darbe emici özelliği olan,kolay yırtılmayan bir esnekliğe sahip ,darbe direnci yüksek olan poliüretan film kullanılması gerekiyor.

Bu nedenle bu  filmlerin en cok kullanıldığı Amerika ve Avrupa  gibi gelişmiş ülkelerde  boya koruyucu film ( paint Protect Film- PFD film) olarak sadece poliüretan film kullanılıyor.Bunların kalınlıkları 100 microndan başlıyor 250 mikrona kadar çıkabiliyor.Poliürtan filmler  özel olarak  boya  koruma için çapraz bağ teknolojisi dediğimiz  polimer bir yapıda üretildiği için darbeye ,delinmeye ,yırtılmaya ve sürtünmeye karşı oldukça dayanıklıdır. Dolayısıyla da pahalıdır.

Ancak az gelişmiş ülkelerde  boya koruma filmi yerine,reklam sektörü için üretilen ve daha ucuz olan  PVC şeffaf folyo filmler kullanılmaktadır. Oysa bu  folyolar gerçekte boya yüzeyini  yukarıda açıkladığımız  darbelere karşı asla korumaz. Çünkü PVC filmler  niteliği, özellikleri ve amacı itibariyle boya koruma için üretilmemiştir.

Araç sahiplerinin bilinçli bir şekilde karar vermelerine yardımcı olmak  ve kendilerini  aydınlatmak  için  konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıda açıklanmıştır.

 

1-PVC FİLMLER

PVC Filmlerin adında anlaşılacağı üzere PVC esaslı olup, uygulandığı yüzeyi sadece tozdan, çamurdan vb. dış etkenlere karşı kısa süreliğine korumak içindir.
Uygulamada genellikle tabelacıların reklam posterlerinin yüzeylerini 3-4 aylığına yağmur, çamurdan korumak için uyguladığı PVC esaslı bir kaplama filmidir.
PVC Film çabuk yırtılır, darbelere karşı dayanıklı değildir. 4-5 aydan sonra filmde sararma başlar uzun süreli koruma sağlamaz. Uygulandığı yüzey üzerinden tekrar sökülmeye uygun değildir. (Çünkü uygulandığı yüzeydeki reklam posterleri ile atılır, tekrar sökülmek için üretilmemiş olup yüzeyde hasar oluşturabilir. Boya yüzeyine zarar verip, yapışkan bırakır.)

PVC filmlerinin bu özelliklerinden dolayı Boya Koruma Filmi değildir. Dünyada Boya Koruma Filmini standartlarına göre uygulayan Uygulama Merkezlerinin hiçbirinde PVC film araçların Boya yüzeyini korumak için kullanılmaz.
 

2-POLİÜRETAN FİLMLER
Otomobillere Boya Koruma Film uygulamasının standartlara göre yapıldığı ABD ve Avrupa Birliği ülkelerindeki Uygulama Merkezlerinde sadece Boya Koruma Filmi olarak Poliüretan esaslı (150-175-200 mikron) şeffaf filmler kullanılmaktadır. Sonax uygulama merkezlerinde DuraShıeld, Flex ve Titan Markalı Boya koruma filmleri ile hizmet alabilirsiniz

 

 

2.1- DURA SHIELD FLEX BOYA KORUMA FİLMLERİ

 

Teknik Özellikleri :

 

Amerikan, Poliüretan ve 5 yıl garantili 175 MİCRON  kalınlığında boya koruyucu filmidir

Üstün uyumluluk özelliklerine ve delinmeye karşı dayanıklılığa sahiptir

Güçlü gerginlik kapasitesi  vardır

Tekrar yerleştirilebilen yapışkan dolgu malzemesi ile “yepyeni”  görünüm kazanabilme özelliğine sahiptir

Film üzerinde iz oluşması durumunda ,film ısı ile kendi kendini yenileme özelliğine sahiptir

Polyester tabaka ürünü dümdüz tutarak buruşuk bir görünümün oluşmasına engel olur.

Film üst düzeyde pürüzsüz ve nettir.

Tamponun en zor alanlarına dahi kolayca uygulanma avantajı sunar.

 

2.2 - DURA SHIELD TITAN BOYA KORUMA FİLMLERİ

 

Teknik Özellikleri

 

Amerikan, Poliüretan ve 10 yıl garantili 200 MİCRON  kalınlığında boya koruyucu filmidir

Çapraz Bağ Teknoloji’si ile üstün Cutting Edge Kimya Teknolojisi’ni birleştirmesi sayesinde bir boya koruma filminden talep edilen tüm yüksek standartları kendinde toplayan boya koruma filmidir.

Titan XT dayanıklı, delinmeye karşı üstün dirençli, çapraz polimer karışımlı üretan ile kaplıdır. Üretiminde uygulanan yüksek dirençli FlexCoat teknolojisi sayesinde aracın en güvenilir şekilde korumasını sağlar.

Titan XT’nin tescilli FlexCoat™ kaplaması gerçek anlamda hiçbir şekilde geçirgenliği olmayan bir yüzey yaratır ve çevresel etkilerden ya da kirlilikten oluşan kalıntıları bloke eder.

Bağımsız laboratuvar testleri Titan XT’nin ağır kimyasallara karşı tüm testlerden geçen tek film olduğuna hükmetmiştir.

Poliüretan filmlerin özelliklerine bakıldığında otomobillerde Boya Koruma Filmi olarak üretildiği görülmektedir.

 

POLİÜRETAN VE PVC FOLYO İÇİN KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

Poliüretan Filmlerin özellikleri PVC ile karşılaştırıldığında

 

POLİÜRETAN FİLM ÖZELLİKLERİ   PVC FOLYO ÖZELLİKLERİ
     
Poliüretan esaslı olup çapraz bağ teknolojisi sayesinde kolay yırtılmaz ve ciddi bir esnekliğe sahip olup kolayca yırtılmaz Dolayısıyla seyir halinde otomobilin boya yüzeyine çarpan sert cisimlere karşı esnekliği sayesinde boya yüzeyini korur.   PVC (Naylon) esaslı olup esnekliği yoktur, kolayca yırtılır. Dolayısıyla boya yüzeyine gelen sert cisimlere karşı boyayı korumaz
     
Poliüretan içeriği sayesinde Poliüretan Filmler sararmaz, renk atmaz   PVC esaslı olduğu için ortalama 6 aydan sonra sararma, portakal kabuğu görüntüsü ve renk değişimine yatkındır.
     
Poliüretan filmlerin yüzeyi kolayca temizliğe ve polisaj makinesi ile işlem yapmaya uygundur.( Titan )   Polisaj makinesi kullanımına uygun değildir.
     
Özellikle Boya Koruma amacı ile üretildiği için yapışkanı söküldüğünde araca zarar vermez.   Uygulandığı yüzeyle birlikte atılır, sökülmeye uygun değildir. Söküldüğünde ise yapışkanı yüzeye zarar verir.
     
Poliüretan Filmler otomobil boya yüzeyini gelen sert cisimlere karşı seyir halindeyken (çakıl taşı vb.) dış etkenlere karşı hafif sürtünmelere karşı kesinlikle korur.   Özellikle tabela ve reklam posterlerini kısa süreli korumak amacı ile tek kullanımlık olarak üretilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BOYA YÜZEYİNDEKİ İNATÇI KİR VE LEKELERİN TEMİZLENMESİ
Araçın boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen zift-katran, ağaç reçineleri endüstriyel ve kimyasal tozlar ile yabancı boya maddeleri gibi inatçı kir ve lekeler, SONAX’ın yıllarca süren AR-GE çalışmaları sonucunda kir ve lekelerin niteliğine göre geliştirdiği ürünler sayesinde, boya ve vernik yüzeyine zarar vermeden temizlenir.Temizlenen yüzey boya korumanın alt yapısını oluşturu.Boya yüzeyinde yaygın olarak karşılaşılan inatçı kir ve lekeler ile bunların çıkarılması için  öngörülen sonax ürünler  aşağıda görülmektedir.

a) İnşaat Boya Süprüntüleri ve Çimento Tozları
Araç boya yüzeyine yapışan tüm iç ve dış cephe inşaat süprüntüleri, boya sıçramaları, kireç tozları, beton tozları, ve partikülleri gibi maddeler, SONAX’ın geliştirdiği “SONAX Endüstriyel Toz Temizleyici” ürünüyle boya yüzeyine ve rengine zarar vermeden temizlenir.

b) Endüstriyel ve Kimyasal Tozlar 
Araç boya yüzeyine yapışan endüstriyel tozlar, (demir ve diğer metal tozları, kireçli su lekeleri ve partiküller) kimyasal tozlar ve boyalar (venik, diğer boya partikülleri) SONAX’ın bu nitelikteki toz ve partiküller için özel olarak üretmiş olduğu, SONAX Clay ürünüyle temizlenir.

c) Ağaç Reçineleri
Ağaç reçinelerinde bulunan ürik asidin otomobillerin boyasında ciddi tahribata yol açtığı saptanmıştır. Araç yüzeyinde oluşan ve boya yüzeyine yapışan ağaç reçineleri, su ile yıkanarak çıkarılamaz. SONAX’ın bunun için özel olarak geliştirdiği “Reçine Sökücü” ürünü ile, SONAX uygulama merkezlerinde tüm ağaç reçineleri boyaya zarar vermeden kolayca temizlenir.

d) Katran-Zift Lekeleri
Zift-Katran lekeleri petrol bazlı lekelerdir. Araç yüzeyinde uzun süreli kalması boya ve vernikte kalıcı leke oluşmasına neden olabilir. Araç yüzeyine yapışan tüm zift ve katran gibi kimyasal kirler su ile yıkanarak çıkarılamaz. Bunun için SONAX’ın “Katran-Zift Sökücü” ürünüyle boya yüzeyine zarar vermeden temizlenir.

e) Böcek Lekeleri
Hareket halindeki araç yüzeyine yapışan sinek ve böceklerin oluşturduğu lekeler, zaman ve çevresel etkilere bağlı olarak asit etkisi oluşturur ve araç boya yüzeyine zarar verir. SONAX “Böcek Temizleyici”si ile araç camına, boyasına, krom ve plastik aksamlara zarar vermeden en hızlı bir şekilde temizlenmesi sağlanır.

f) Kuş Pislikleri
Kuşların dışkılarında bulunan ürik asit, otomobillerin boyasında ciddi tahribata yol açar. Dışkıdaki ürük asit ile sodyum ve potasyum tuzları, çevresel etkilere bağlı olarak yaklaşık 1 saat sonra verniği, ardından boyayı yakmaya başlar. Kızgın güneş altında boya yüzeyinde kuruyan kuş pisliği, iki gün içinde boyayı tamamen yakar. SONAX Boya  Koruma Hizmetleri , boya yüzeyininin bu tür deformasyonlara karşı korunma süresini uzatır.

DİKKAT !
Kuş dışkılarının boya yüzeyinde uzun süre kalmasına ve kurumasına izin vermeyin, kurumadan ıslatılarak yumuşak bir bezle silinmesi tavsiye edilir.

BOYA YÜZEYİNDEKİ ÇİZİKLERİN TANIMLANMASI , TEŞHİS EDİLMESİ VE DOĞRU BİR ŞEKİLDE GİDERİLMESİ  İÇİN   ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 Aracınızın boya yüzeyinde oluşan çizik problemleri oldukça teknik bir konudur. Dolayısıyla bu problemi işin standartlarına uygun  doğru bir şeklide, başka bir deyişle aracınızın  boyasına,rengine ve dokusuna zarar vermeden giderilmesini sağlamak için ,  tıpkı doktorun önce hastalığı teşhis etmesi gibi  problemi oluşturan çiziği teşhis etmeniz ,sonra giderilmesi için hangi tekniklerle ve nasil giderileceğine karar vermeniz gerekiyor. Ancak bu kararı doğru bir şekilde verebilmeniz için konu ile ilgili bilimsel bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız söylenenlere inanmaktan başka bir seçeneğiniz yoktur.Unutmayın ki bu alanda bizleri de oldukça rahatsız eden bir bilgi kirliliği mevcut olup işin ehli olmadığı halde  bu işten menfaat elde etmek isteyen kişiler her fırsatta karşınıza çıkmaktadır.

Bu kişilere karşı kendinizi ancak bilgi ile koruyabilirsiniz. Aşağıda görüleceği üzere bu bilgiye sahip olmak oldukça kolaydır. Şöyle ki;

Aracın cins ve modeline göre küçük farklılıklar göstermekle birlikte, aracınızın boya katmanları ile boya yüzeyinde oluşan çiziklerin durumunu bir grafikle  aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz.

 

1.Saca Dayanan  Çizikler

Aracınızın vernik ve boya katmanını geçerek kaportanın metal sacına kadar inen, metal saca dayanan  çizikler,  kısaca  saca dayanan  derin çizik olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde  çizik & boya derinliklerini ölçen dijital ölçü aletleri bulunmaktadır ancak Türkiye de henüz yaygın olarak kullanılmıyor. Bu nedenle Türkiye de çizikler genellikle klasik yöntemlerle çiziğe dokunarak  ölçülmektedir.

Bir çiziğin, kaportanın metal saçına kadar inip inmediğini Tırnağınızı dik açıyla çiziğe sürttüğünüzde eğer tırnak takılıyor ise bu çizik kesinlikle saça dayanan çiziktir.

Saça dayanan çizikler, polisaj,zımpara, pasta kullanılarak yapılan çizik giderme  teknikleriyle asla giderilmesi mümkün değildir. Giderilmesi için yapılan uğraşlar sadece çiziği daha da büyütür ve  aracın boya yüzeyine daha çok zarar verir.

Saça dayanan çizik ancak lokal boya yapılarak giderilir.

2-Derin Çizikler

Aracın  vernik katmanını aşarak boya katmanına kadar inen ancak boya katmanını geçmeyen çizikler derin çizik olarak tanımlanmaktadır.Bir çiziğin boya katmanına dayanıp dayanmadığını aynı şekilde tırnakla anlaşılabilir.Tırnağınızı dik açıyla çiziğe bir kaç kez  sürttüğünüzde eğer tırnak kesinlikle takılmıyor ise  ancak parmağınızın ucu ile dokunduğunuzda çiziği hissediyor iseniz bu çiziği derin çizik olarak tanımlayabiliriz.

Derin çizikler  doğru teşhis ( bilgi) , doğru ürün ve doğru tekniği içeren  profesyonel çizik  giderme işlemi ile  aracın boya yüzeyine zarar verilmeden giderilmesi mümkün olan çiziklerdir.

Derin çiziklerin giderilmesi ancak bu konuda eğitimli ,deneyim sahibi uzman ustaların dikkatli bir şekilde uygulayacakları 1500- 2000 zımparaya  eşit değerde agresif çizik giderici pasta ve kuzu keçesi polisajla  900 – 1500 devirde uygulanarak  giderilir. Uygulama esnasında yüzeyde oluşan sıcaklığın boyayı yakmaması için  Her 3 dakikada bir yüze elle dokunularak kontrol edilir.

Uyarıcı Not:

Derin çiziklerin  giderilmesinde uygulamada genellikle ince zimpara kullanılmaktadır., ürün yerine zımpara kullanılması  oldukça risklidir .Eğer usta boya  ustası değil ise zımpara basıncını iyi ayarlamadığında boyayı götürür ,boyaya zarar verir.Onun için zımpara uygulamasına işçilikten emin olmadıkça izin vermeyin.Çünkü ince zımpara ile eşdeğerde çizik giderici ürünler mevcuttur ve ürünlerin kullanılması esastır.

 

3-Yüzeysel çizikler, Vernik çizikleri 

Aracın boya yüzeyini koruyan vernik katmanı yüzeyinde oluşan ve ışığın kırılmasına yol açtığı  için  boyanın matlaşmasına neden olan çiziklerdir. Bu çiziklerin pratik tanımlaması şöyledir.

Çiziğe  parmak ucu ile dokunulduğunda   hissedilemeyen ancak boya yüzeyinde yoğun bir şekilde  göze çarpan , boyanın matlaşmasına neden olan çiziklerdir.

Bu çizikler kesinlikle çizik giderme etkisi yüksek olan çizik giderici ürünlerle giderilmesi mümkün olan çiziklerdir. Doğru ürün doğru  sünger ve polisaj uygulamasıyla %100 giderilebilen çiziklerdir.

Uyarıcı Not:

Yüzeysel vernik  çizikleri için agresif bir aşındırıcı olan , pasta olarak tarif edilen ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.Çünkü bu ürünler, deri keçe veya sert polisaj süngeriyle uygulandığında boya yüzeyindeki verniği inceltir ve  usulüne uygun teknikle uygulanmadığında verniği inceltip  aracınızın boyasına dahi  zarar verir, yüzeyde daha cok harelenmelere yol açar.

4-Kılcal Çizikler

Boya yüzeyinde çok ince bez çizikleri gibi göze çarpan dairesel görünümlü çiziklerdir. Bu çiziklerin pratik tanımlaması şöyledir.

Bu çizikler parmak ucuyla dokunarak kesinlikle  hissedilemez  gözle bile çok zor görünür.Ancak gözle gün ışığında  dikkatli  bakıldığında vernik yüzeyinde  dairesel görünümlü harelerden ve sac kılı inceliğinde çiziklerden oluşan ve boyanın matlaşmasına yol açan çizikler kılcal çizik olarak tanımlanmaktadır.

Boya vernik yüzeyindeki kılcal çizikleri  gidermek için hem çizik giderme özelliği hem de parlatma özelliği bir arada olan ürünleri tercih etmelisiniz. Bu ürün çok sert olmayan orta yumuşaklıkta bir polisaj süngeriyle uygulandığında yüzeydeki tüm kılcal çizikler ve hareler kesinlikle kolayca giderilir.

Uyarıcı Not

Kılcal çizikler için kesinlikle agresif bir aşındırıcı olan , pasta olarak tarif edilen ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.Çünkü bu ürünler, deri keçe veya sert polisaj süngeriyle uygulandığında boya yüzeyindeki verniği inceltir ve  usulüne uygun teknikle uygulanmadığında verniği inceltip  aracınızın boyasına dahi  zarar verir, yüzeyde daha cok harelenmelere yol açar.

Sonax 2002 yılından beri Sonax Genel Müdürlük bünyesinde  kurduğu Merkez Serviste, Sonax  bayilerinde detaylı iç temizlik, boya yüzey temizleme, çizik giderme ,parlatma ve koruma, motor koruma.koltuk koruma.far çizik giderme,cam filmi boya koruma filmi..vb hizmetlerin uygulama işinde  istihdam edilecek uygulama ustası  ve teknik elemanlara eğitim verilmektedir.

Her yıl yeni çıkan ürünler  ve  uygulama teknikleri  dolayısıyla eğitimler tekrarlanmaktadır.

Sonax , müşterilerden gelen talebi de göz önüne alarak  araç detaylı temizlik, bakım ve koruma  ..vb teknik konularla ilgili önemli bilgileri , müşterilerimizi ve  ihtiyaç sahiplerini aydınlatmak maksadıyla bundan böyle web sitemizde marketing /  müşteri aydınlatma  ve ip uçları menüleri ile sitemizdeki bloklarda paylaşılmasına karar vermiştir.

 

GERÇEK BOYA KORUMA NEDİR? SONAX’TA NASIL YAPILIYOR?

SONAX Uygulama merkezlerimizde yapılan gerçek boya koruma işlemi dört ayrı aşamadan oluşur.İlk aşamada SONAX Otomobil Yıkama  uygulaması yapılan araca sonrasında,  boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen( zift-katran, ağaç reçineleri, endüstriyel ve kimyasal tozlar (demir ve diğer metal tozları, kireçli su lekeleri ve partiküller) ile yabancı boya maddeleri gibi ) inatçı kir ve lekeler , sonax ın  lekelerin niteliğine göre geliştirdiği ürünler sayesinde, boya ve vernik yüzeyine zarar vermeden mükemmel temizlenir.

Aracın boya ve vernik yüzeyindeki dış etkenler, yanlış yıkama ile pasta cila uygulamaları vb. nedenlerle çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonu oluşur. Bunlar ışığı kırdığı için boya yüzeyini deforme eder ve matlaştırır. İkinci aşama olarak, çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonu SONAX ın çiziklerin niteliğine göre geliştirdiği nano teknolojik,su bazlı ürünler ve uygulama tekniği ile profesyonel ustaları sayesinde boya ve verniğe zarar vermeden giderilir.

Üçüncü aşamada ise yüzeyi tüm yabancı maddelerden temizlenen çizikleri giderilen boya yüzeyi önce SONAX’IN kontrol spreyi ile hare ve çizik yönünden kontrol edilir. Emin olunduktan sonra SONAX’IN bu iş için geliştirdiği nano boya parlatma cilaları ile mükemmel parlatılır, ilk günkü gibi göz kamaştırıcı parlaklığına kavuşturulur. Yeni nesil cilaların silikonsuz yapısıyla hareler kesin olarak giderilir.

Son olarak yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri giderilen göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyinin parlak görünümünün uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için,  4. Aşama olarak boya koruma işlemi uygulanır.

Sonax ta her bir boya koruma hizmetinin kendi ürünü mevcut olup boya koruma hizmeti bu ürünün adına göre tanımlanmıştır.

Boya koruma ürününün, sağladığı koruma  sürelerine göre sonax boya koruma hizmetleri 3 tiptir.

1-Hibrit boya koruma ( 6 ay garanti süresi )            

 

2-Nano Boya Koruma ( 12 ay garanti süresi )                

 

3-Seramik Boya Kaplama ( 36 ay garanti süresi )                                                                 

Sonax ta boya koruma hizmetinde kullanılan her üç ürün tıpkı aracın orijinal verniği gibi sıvı vernik esaslıdır. Koruma ürünleri ‘’Lack ‘’ şeffaf vernik olarak üretilmekte ve tanımlanmaktadır. Dolayısıyla tıpkı aracın orijinal verniği gibi yüzeye sürüldüğünde oksidasyona uğrayarak yüzeyin dokusuna nüfus eder.Bu yapı boya yüzeyinde ser aynı zamanda esnek bir tabakayla boya yüzeyine tutunur.

Sahada uygulanan boya koruma hizmeti olarak tanımlanan, hizmetlerde  kullanılan ürünlerin büyük kısmı Lack (Vernik ) değil Wax ( Cila ) dır

Wax lar büyük tane çaplarına  sahip olup , boya yüzeyine nüfuz etmez ve boya yüzeyine yapışarak tutunur.Uzun süreli koruma sağlamaz,bu nedenle aracınıza boya koruma hizmeti alacaksanız,koruma ürününün içeriğinin lack (vernik ) olup olmadığını sorgulamanız ve ürünü incelemeniz çok önemlidir.

Müşteri Memnunuiyeti

Bilindiği üzere diğer tüm markalarda olduğu gibi SONAX Uygulama Merkezlerinde sunulan  SONAX uygulama hizmetleriyle ilgili olarak  zaman zaman müşteri şikayetleri söz konusu olmaktadır. Bu şikayet ve eleştiriler bayilerimiz tarafından sunulan hizmetlerdeki  lokal sorunlardan dolayı haklı sebeplerden kaynaklandığı gibi bazen de müşterilerin gerçek durumla bağdaşmayan iddia, istek, tutum ve davranışlarından da kaynaklandığı bir gerçektir. Ancak takdir edersiniz ki büyük ve köklü markalar müşteriyi veli nimetleri olarak görmekte, müşteri memnuniyetine büyük önem vermektedirler. Onlar için müşterinin devamlılığı esastır. Yüzünü müşteriye dönmeyen hiçbir işletme büyüyemez, gelişemez. Bir işletme için en iyi, en kısa ve en kalıcı yatırım müşteri devamlılığını sağlayan kaliteli hizmet üretimi ile  müşteri memnuniyetinin yüksek tutulmasıdır.

Yapılan araştırmalarda, mutsuz müşterinin bunu çevresinde ortalama 22 kişiyle paylaştığı, mutlu müşterinin ise beş kişiyle paylaştığı tespit edilmiştir. Demek ki mutsuz müşterinin yaratacağı olumsuz etki, mutlu müşterinin yaratacağı olumlu etkiden çok daha fazladır.

Yeni müşteriler bulmanın yanında, müşteriyi elde tutmanın da önemli bir maliyeti vardır. Ancak mevcut müşteriyi elde tutmak, yeni bir müşteri bulmaktan çok daha ucuzdur. Buradan hareketle, müşteriyi elde tutmak çok ama çok önemli olup büyük bir avantaj sağlamaktadır.

SONAX olarak müşteri memnuniyetine yol açan ana unsurları oluşturan fiyat, hizmet kalitesi, hız, güvenirlilik, satış sonrası servis hizmetleri, güler yüz, müşteri şikayetleri …vb faktörlerin üzerinde önemle durmakta, müşteri şikayet, öneri ve beklentilerine büyük önem vermekteyiz. Bu faktörlerden en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz müşteri şikayetlerini  kesin olarak çözüme kavuşturma  yeteneği ve becerisidir. Bu beceriyi göstermeyen işletmelerin  hem kendilerine hem de markaya büyük zarar verdikleri bir gerçektir.

Bu çerçevede tüm  bayilerimizin  karşılaştıkları müşteri şikayetlerine bu bilinçle yaklaşacaklarına ve sorunu kesinlikle çözüme kavuşturacaklarına inanıyoruz.

SONAX’ın Türkiye Genel Distribütörü Auton, bayi performans değerlendirmelerinde müşteri şikayetleri ve çözüme kavuşturulma hususları üzerinde önemle durmaktadır.

 

 I-  DAHA ÖNCE SONAX BAYİSİ OLUP SONAX STANDARTLARINA UYGUN HİZMET VEREMEDİĞİ İÇİN BAYİLİKLERİ İPTAL EDİLEN; ANCAK SONAX TABELASI ALTINDA FAALİYETLERİNE DEVAM EDEN İŞYERLERİ

 

Sonax’ın Türkiye Distribütörü Auton Otomotiv A.Ş. Türkiye’de kurduğu Sonax bayilik sistemi içerisinde yer alan her Sonax bayisinin , Sonax standartları’na uygun olarak müşterilerimize hizmet vermesine, bu hizmet kalitesinin sürekliliğine ve müşteri memnuniyeti ile birlikte müşterinin marka güvenine büyük önem vermektedir.

 

Yapılan tüm kontrol ve uyarılar sonucunda bu yeterliliğe sahip olmadığı kesinleşen    bayinin Sonax bayilk sözleşmesi iptal edilmektedir. Genellikle bayi ile mubakat sağlanarak iptale karar verildiği için bayi tabelayi sulh yoluyla indirmektedir.Ancak cok nadirde  olsa bayiliği iptal edilen bazi kişiler,  bayiliği iptal edildiği halde,  tabelayı indirmekten imtina etmekte , kullanmaya devam etmektedir. Bu durumda olan kişiler hakkında hemen yasal takibe geçilerek,ürün tedarikine son verilmektedir..

 

Ancak yasal süreç sonlandırılıncaya kadar sözleşmesi iptal edilen bu bayiler kısa süreliğine de  olsa Sonax tabelası altında faaliyet göstermeye devam edebiliyorlar.

 

Sonax müşterilerimizin bu durumdan mağdur olmamaları için bayiliği iptal edildiği halde faaliyetlerine bu şekilde devam eden işletmelerin listesini aşağıda paylaşıyoruz:

 

 

  Bayii Adı:Sonax City
Bayii Lokasyon : Ankara
Bayii Tel: 0312 397 34 06

 

 

 

 

Bayii Adı: Sonax Yeşil
Bayii Lokasyon: İstanbul
Bayii Tel: 0212 659 44 45 / 659 00 45

 

 

 

 

Bayii Adı: Sonax Aspendos
Bayii Lokasyon: Antalya
Bayii Tel: 0242 312 60 30

 

 

2-  YETKİSİZ-SAHTE  SONAXLARI NASIL FARK EDERSİNİZ ?

 

Auton Otomtiv Aş’nin Sonax’ın Türkiye distribütörü olarak faaliyete başladığı 2000 yılından bügüne kadar , Türkiye de araç temizlik ,bakım ve koruma sektöründe  müşterlerine sunduğu ürün ve hizmetlerde ortaya koyduğu ve sürdürdüğü kalite ve müşteri memnuniyeti , teknoloji  ve yeni ürün geliştirmedeki sürekli inovasiyonu ile insan sağlığı ve çevreye verdiği önem ve aldığı önlemler  sayesinde sürekli büyüyerek pazarın lideri  konumuna yükselmiş , bilinirliği ve saygınlığı takdire şayan bir marka olmuştur.

 

Sonax’ın bu durumundan  yararlanmak isteyen bazı fırsatçılar ile  çok sayıda sahte SONAX  uygulama merkezleri  türemeye başladı. SONAX’ın tabelasını ve hatta bazı görsellerini aynen taklit eden  faaliyete geçen bu işletmeleri tespit ettiğimizde avukatlarımız hukuki zeminde gerekeni yapmaktadırlar.

Ancak bu tespitler yapılıncaya kadar müşterilerimizin mağdur olmaması için dikkat edecekleri en önemli iki husus şunlardır:

 

2.1- SONAX WEB SİTESİNDEKİ BAYİ LİSTESİNDE YER ALIYOR MU?

Türkiye genelindeki yetkili tüm SONAX bayilerinin güncel listesi SONAX web sitesin de bayilerimiz bölümünde (http://www.sonax.com.tr/bayilerimiz/size-en-yakın-sonax-bayi.html) güncel olarak yer almaktadır.
Bu listeye bakınız, eğer karşılaştığınız işletmenin adı, adresi ve ünvanı bayilerimiz listesinde yer almıyor ise o işletme kesinlikle yetkili bir SONAX işletmesi değildir.

 

2.2- YETKİ BELGESİ VAR MIDIR?

 

SONAX’ın Türkiye distribütörü Auton A.Ş. tarafından yetkilendirilen tüm SONAX bayilerine her yıl yenilenen yetki belgesi verilmekte ve bu belge mutlaka işletmede müşterinin kolaylıkla görebileceği bir yere asılmaktadır. Auton tarafından şirket mührü ve ıslak imza ile imzalanan bu yetki belgesine mutlaka bakınız. Eğer bu belge mevcut değil ise bu işletme yetkili SONAX bayisi değildir.

 

3- SONAX TAKLİTÇİLERİNE VE TAKLİTLERİNE ALDANMAYIN

Auton’un Türkiye’de geliştirdiği SONAX detaylı araç iç ve dış temizlik, bakım ve koruma hizmetleri, görselleri, konsepti, hizmet başlıkları ve diğer tüm argümanı yaygın bir şekilde taklit edilmektedir.

Oysa bunların gerçekte işin aslı ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

 

Bunlara hemen aldanmayın, olayı sorgulayın. Kullandıkları ürünü, uyguladıkları işlemleri, verdikleri garantileri, bu hizmeti size satmaya  çalışan eğer yetkili otomobil servisleri ise servisin dahil olduğu markanın ana konseptinde böyle bir uygulamanın olup olmadığını, örneğin Almanya’daki ana firma konseptinde boya koruma işi olmadığı halde Türkiye’deki yetkili serviste bu işi satıyor ise bu hizmeti nasıl ve kime (hangi taşerona) yaptırdığını sorgulayın.

 

İşin aslını ve esasını öğrenmeden aracınıza zarar verme ihtimali olan uygulamalardan sakının.

 

Sonax uygulama hizmetleri için:

 

Bakınız.Sonax WEB sitesi müşteri aydınlatma bölümü

 

YUKARI